
Renata leverte CV-en i resepsjonen

Renata Staneviciene
- Stilling: businesscontroller
- Ansatt siden: 2019
- Utdanning: siviløkonom
- Bakgrunn: 10 års erfaring fra bank og finans i Litauen
- Første jobb i Norge: TAFJORD
Som businesscontroller gjør Renata tall til fortellinger som hjelper TAFJORD til å ta smarte beslutninger.
Renatas vei til TAFJORD er ikke helt vanlig. Som nyankommet til Norge fra Litauen, gikk hun rett inn i resepsjonen med CV-en sin.
– Jeg visste ingenting om Norge, men jeg så TAFJORD-logoen på noen fotballdrakter og begynte å undersøke. Det virket som en solid og langsiktig arbeidsgiver, forteller hun.
Det var flaks at to personer sto i resepsjonen den dagen. – En sa nei, men den andre foreslo å ringe HR. Kort tid etter var jeg på intervju, og jeg fikk en midlertidig stilling som senere ble fast. Det viste seg å være en perfekt match.
Med ti års erfaring fra bank og finans i Litauen, begynte Renata i strømbransjen før hun gikk over til å jobbe med fiber.
– Uansett bransje handler det om å forstå hvor lønnsomheten ligger. For meg er jobben som et puslespill; jeg knytter sammen alle brikkene for å se helheten.
– Jeg liker å si at jeg forteller historier med tall, smiler hun. – Hvis jeg sier at driftsresultatet er 60 millioner, må jeg forklare om det er bra eller ikke, og hva det betyr for bedriften og medarbeiderne. Selv om jeg sitter hele dagen og jobber med regneark, handler det om å gjøre tallene forståelige for alle.
Renata setter pris på det sterke felleskapet i TAFJORD. – Det er en kultur for å gjøre hverandre gode.
Renata Staneviciene
En av tingene Renata er særlig stolt av er utviklingen av økonomiske kalkulatorer.
– Da jeg begynte i Tafjord Marked i 2019 utviklet jeg flere økonomiske modeller og verktøy. Da jeg merket at noen av dem ikke ble tatt i bruk, laget jeg også dashbord i Power BI for å gjøre informasjonen mer tilgjengelig. Da kunne folk få oversikten med bare ett øyekast.
– Jeg har alltid følt meg velkommen og verdsatt for kompetansen min. Det handler ikke bare om tall – vi bidrar til samfunnet gjennom gode beslutninger som gir bedre tjenester til kundene våre.
Som del av ledergruppen bidrar hun nå også til strategiske beslutninger. – I TAFJORD får du rom til å vokse, både som fagperson og menneske. Her er det en kultur for å gjøre hverandre gode, og det er lett å spørre om hjelp.
– For meg er det viktig å være synlig i bedriften. Jeg stiller ofte opp på kundearrangementer som skidager og familiedager. Det gir meg mulighet til å bli kjent med både kolleger og kunder. Og ja, jeg bruker gjerne TAFJORD-jakken på fotballkamper, ler hun.
Faglig utvikling i TAFJORD
Rom for å utvikle nye analyseverktøy
Bidrar i strategiske beslutninger
Del av ledergruppen i Tafjord Connect
Kontinuerlig læring og utvikling
Økonomisk analyse i praksis
Utvikler kalkulatorer for bedre beslutninger
Visualiserer data i PowerBI
Knytter sammen avdelinger
Forteller historier med tall
Hør flere fortellinger fra folkene som jobber her
Fra student til digital prosessutviklerHør Stephan fortelle
Som digital prosessutvikler gir Stephan kraft til innovasjon som gjør arbeidsdagen bedre for alle i TAFJORD.
HØR SONDRE SIN HISTORIE
Sondre holder seg i fysisk form i bedriftsidrettslaget, og får trent hodet med å finne nye løsninger for Tafjord Kraftvarme.
Hør Renata fortelle
Som businesscontroller gjør Renata tall til fortellinger som hjelper TAFJORD til å ta smarte beslutninger.
Hør Idun sin historie
Som sivilingeniør jobber Idun tett på de store vannkraftverkene og sikrer at TAFJORD leverer trygg, fornybar energi.
Fra å bygge demning i elven til leder fjernvarmeLytt til Runar
Runar sørger for at strømmen alltid går som den skal, på kraftverket, i stolper eller høyt oppe i fjellet.
Helikopter og snøscooter i læretiden